Lélegzetelállító képek a világ legszebb asszonyáról
hirdetés

Elizabeth Taylor kétszeres Oscar-díjas színésznő, a huszadik század egyik legnagyobb hollywoodi filmcsillaga, olyan klasszikussá vált filmek szereplője, mint a Kleopátra és a Macska a forró bádogtetőn, a múlt szerdán hunyt el. A színésznő 79 évesen halt meg a Los Angeles-i Cedars-Sinai Kórházban. Az "ametisztszeműek" királynőjeként emlegetett művésznő halálát szívproblémák okozták, hat hete szívszélhűdés miatt kórházban ápolták. Bár komplikációk merültek fel, állapota stabilizálódni látszott, és még arra is volt remény, hogy hazatérhet.
Ötven film, nyolc házasság
Taylor négy gyereke mellett tíz unokája és négy ükunokája - azt kérték a rajongóktól, hogy virágok helyett tegyenek felajánlást az Elizabeth Taylor nevével fémjelzett AIDS alapítvány részére. A híresség régi barátja, Rock Hudson színész 1985-ben AIDS miatt bekövetkezett halála után kötelezte el magát a HIV elleni küzdelem mellett, és igyekezett Amerika-szerte felhívni a figyelmet a betegségre. Milliókat adományozott és gyűjtött e célra. Üzletasszonyként is sikeres volt, parfüm- és ékszervonala kelendőnek bizonyult.
Elizabeth Taylor több mint ötven filmet és hat televíziós filmet forgatott, nyolcszor házasodott, és élete során komoly adományokkal támogatta az AIDS-kutatást. A filmsikerei mellett viharos szerelmi kapcsolatairól és figyelemfelkeltő viselkedéséről ismertté vált csillag az utóbbi években már visszavonultan élt, nyilvános megjelenései alkalmával törékenynek tűnt. "Sosem terveztem, hogy sok ékszerre vagy sok férjre teszek szert" - jegyezte meg egy alkalommal. "Rendkívül szerencsés volt az életem, hogy ismerhettem a nagy szerelmet, és persze azért, hogy átmenetileg hihetetlen és csodálatosan szép tárgyakat felügyeltem" - utalt páratlan ékszergyűjteményére, amely még kiállításon is szerepelt.
![]() |
Egymilliárdos vagyont hagyott hátra
Elizabeth Taylort évtizedeken át kísérte leghíresebb szerepe, Kleopátra egyiptomi királynőé, aki még azt is megengedhette magának, hogy szamártejben fürödjön: hírek szerint a közelmúltban elhunyt hollywoodi csillag sem szűkölködött, egymilliárd dolláros vagyont hagyott hátra. Mesés vagyonával a világhírű színésznő egyike volt annak a mindössze 14 nőnek a világon, aki saját erejéből lett milliárdos. Taylor ismert volt páratlan ékszergyűjteményéről, a ritkaságok összértéke - jó pár évvel ezelőtti becslések szerint - eléri a 150 millió dollárt.
A gyűjteményt hamarosan elárverezi a Christie's aukciósház, kalapács alá kerül többek közt az a rubintokkal és gyémántokkal kirakott nyaklánc, amelyet a csillag egyik férjétől, Mike Toddtól kapott, és az a 33,19 karátos Krupp-gyémánt, amely Richard Burton ajándéka volt. A legértékesebb darab a világhírű Burton-Taylor-gyémánt lehet: a körte alakú ritkaság 69,42 karátos, 1969-ben egymillió dollárt ért. A színésznő annak idején négymillió dollárt - mai árfolyamon számítva 47 millió dollárt - kapott a Kleopátra című film főszerepéért, később saját parfümvonala révén ért el óriási üzleti sikereket. Ingatlanjai értékét 150 millió dollárra becsülik.
„Anyánk rendkívüli nő volt, aki teljes életet élt, nagy szenvedéllyel, humorral és szeretettel" - fogalmazott közleményében Michael Wilding, a színésznő fia. "Bár halála lesújtott mindannyiunkat, akiknek kedves volt, mindig meríthetünk a világban játszott szerepéből, emlékezetes munkájából a filmvilágban, üzletasszonyi sikereiből, valamint a HIV/AIDS elleni bátor és hajthatatlan fáradozásából" - fűzte hozzá Wilding. "Öröksége sosem halványul el, szellemisége elkísér minket, szeretete örökké szívünkben él majd" - búcsúzott világhírű anyjától.
Teljesült Elizabeth Taylor végakarata is: még a saját temetéséről is elkésett. A színésznő szigorúan ragaszkodott ahhoz végrendeletében, hogy a majdani szertartás a megadott időpontnál legalább 15 perccel később kezdődjön. Kérését pontosan tiszteletben tartották: a szervezők helyi idő szerint csütörtök délután kettő órára harangozták be a temetést, mely azonban csak negyed háromkor kezdődött.
A hollywoodi díva egész életében megváratta az embereket. "Még a saját temetéséről is késni akart" - mondta Taylor sajtóösszekötője. A színésznőt a Forest Lawn emlékparkban helyezték végső nyugalomra.
Igazi legenda volt
Amerika megrendülve fogadta Liz Taylor halálhírét. A méltatások nemcsak kiváló színésznőként, hanem páratlan barátként és az AIDS elleni küzdelem élharcosaként emlékeztek meg róla. "Mindvégig barátok voltunk. Olyan nőként fogok emlékezni rá, akinek a szíve és lelke éppolyan gyönyörű volt, mint klasszikus szépségű arca és fenséges szemei" - emelte ki a nyolcszor is férjhez ment Taylor egyik korábbi férje, John Warner volt szenátor.
Barbra Streisand szerint egy korszak lezárult. Mint a színész elmondta, Liz Taylor nemcsak szépsége vagy sztár mivolta, hanem mélyen humánus szemlélete miatt volt igazi nagyság. Hozzátette: vicces volt és nagylelkű, aki értékes életet élt.
Elizabeth ízig-vérig amerikai királynő lett. Több mint egy generáción át feledhetetlen szereplőket hívott életre a filmvásznon, és az AIDS-szel folytatott fáradhatatlan harcával világszerte emberek millióinak adott reményt" - emlékezett rá Bill Clinton volt amerikai elnök és felesége, Hillary Clinton külügyminiszter.
Shirley MacLaine arról beszélt, hogy nem tudja, sztárként volt-e nagyobb a jelentősége vagy barátként. A kolléga úgy vélte, egész hátralévő életében és azután is hiányozni fog Liz Taylor.
"Igazi sztár volt, nemcsak a szépsége és népszerűsége miatt: Elizabeth Taylor tehetséges volt. Barátként mindig számíthattam rá. Hiányzik majd, de nagyon szerencsésnek érzem magam, hogy ismerhettem" - fogalmazott Liza Minnelli.
Nancy Reagan, Ronald Reagan elnök özvegye szerint Elizabeth Taylor szenvedéllyel és részvéttel viszonyult mindenhez az életében, beleértve a családját, barátait és különösen az AIDS áldozatait. Hozzátette: igazi legenda volt.
Ezt látnod kell! A leghíresebb női...
Ki a legdögösebb magyar dundi?





















