Hatásos tüntetés a kánikula ellen
hirdetés

Az év legforróbb napjain vagyunk túl, és még nincs vége. Nem vagyok egyedül, akinek ilyenkor már sem a vízpart, sem a víz, sem az árnyékos erdő nem segít. Nincs más megoldás, olyan programot kell keresni, ahol garantált a légkondicionálás. Erre két helyen építhetsz nagy eséllyel: moziban vagy múzeumban. Most ez utóbbiak kínálatából szemlézünk, hiszen a legtöbb kiállítóteret úgy alakították ki, hogy a műtárgyak számára állandó hőmérsékletet biztosítsanak.
Várnai Gyula: Ugyanaz a patak
Várnai Gyula képzőművészeti kiállításának címe snem a hűs hegyi patakokra utal, hanem Hérakleitoszt idézi: „Nem léphetsz kétszer ugyanabba a folyamba.” Ugyanakkor azokra a buddhista kóanokra is gondolhatunk, amelyek a világ és benne az ember folyamatos változását, a nézőpontok és aspektusok párhuzamosan fennálló érvényességét hozzák felszínre.
Nyugalom! A kiállításon azok sem csalódnak, akik nem szeretik, ha filozófiai magaslatokba röpítik őket: Várnai Gyula munkáit humor, irónia, görbe tükör és szigorú tudományosság lengi körül. Alkotásaiban Öveges professzor egyszerű kísérleti eszközei találkoznak a konceptuális művészet intellektualizmusával.
Várnai kifordítja eredeti összefüggéseiből a komoly kinyilatkoztatásokat, hogy az általános emberire irányítsa a figyelmet. Fotók, printek és tárgyegyüttesek mellett anamorfikus torzítások, különös projekciók szerepelnek a kiállításon, valamint egy érdekes, az épület homlokzatára kihelyezett, PET-palackok kupakjaiból készített molinó.
Ernst Múzeum – Budapest, Nagymező u. 8.
Látogatható: 2010. 05. 22. – 2010. 08. 29.
Budai „bürger”, pesti polgár
Polgári értékrend, polgári mentalitás a 19. századi Pest-Budán alcímet viseli a Budapesti Történeti Múzeum kiállítása, amely azoknak lehet tanulságos, akik az utóbbi években, évtizedben tágra nyílt pupillákkal követik a 'polgár' fogalom karrierjét. Ha valós képet szeretnénk alkotni arról, mit jelent a polgárosodás, a polgári társadalom, melyek a polgári értékek, polgári erkölcsök, akkor mindenképp érdemes a Budai Várba felsétálnunk. A kiállításon pedig könnyen felfedezhetjük, hogy ezek a fogalmak az elmúlt kétszáz évben folyamatosan változtak, időről időre – az uralkodó széliránynak megfelelően – új jelentéstartalmat kaptak. A bemutatott tárgyak, a megidézett pest-budai családtörténetek e sokféle értelmezést illusztrálják, érzékeltetve a polgárság-fogalom összetettségét.
Budapesti Történeti Múzeum – Budapest, Szent György tér 2., Budavári Palota E épület
Látogatható:2010. 05. 14. – 2010. 09. 19.
A múzeumokban nemcsak tárgyakat, hanem érdekes tudást is őriznek. Titkok, amelyek közérthetően tárulnak fel: kattintints ide!
Cupí – Rimer Cardillo kiállítása
Ha idén sem jutsz el Dél-Amerikába, érdemes ellátogatnod a Kiscelli Múzeumba, melynek templomterébe most a távoli kontinens művészete költözött be. Rimer Cardillo (1944) Guggenheim- és Pollock-díjas, New Yorkban élő uruguayi szobrászművész archeológiai vonatkozású installációjában rituális jelentésű temetkezési földhalmokat idéz meg Óbudán. Az Uruguay, Argentína és Brazília határán gyakori, csaknem ember nagyságú termeszhalmok után elnevezett „cupí” a helyi őslakosok halottkultuszát idéző építmény, melyet amazóniai állatok és növények agyaglenyomatai és mészkőtöredékek borítanak.
Az archaikus halmokat új kontextusba helyezve a művész újraértelmezi a kulturális identitás kérdéseit. A temetkezési halom Cardillo installációjában egyben a halál és a születés körforgását is jelképezi, miközben a természet és a városi élet elemei is folyamatosan ott kavarognak a kiállítótérben.
A cupík a természetes élőhelyeket jelenítik meg, ugyanakkor a temetkezési halmokat a városi élet elemei (téglák, beton hasábtöredékek vagy márványtömb darabok) is boríthatják. A szabadban felállított halmokon nyomot hagy az idő, a természeti elemek és a helyi vegetáció is: virágok, füvek, borostyán növi be, hó fedi.
Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár – Budapest, Kiscelli utca 108.
Látogatható: 2010. 07. 01. – 2010. 09. 05.
Nagyszüleink iskolája
Noha a szünidő közepe táján járunk, amikor a legtöbb gyerek sikítófrászt kap még az iskola szó hallatán is, mesélhetünk nekik a hajdani oktatás világáról. A Jászberényben nemrég nyílt időszaki kiállítás ráadásul számunkra is tartogathat meglepetést: olyan világba röpít vissza, amelyről mi is csak a szüleinktől, nagyszüleinktől hallhattunk. A tárlat, bár kifejezetten a Jászság oktatástörténetével foglalkozik, korabeli dokumentumokon, tárgyakon keresztül, helytől függetlenül idézi fel nagyszüleink 20. századi iskoláját.
Jász Múzeum – Jászberény, Táncsics Mihály utca 5.
Látogatható: 2010. 07. 08. – 2011. 03. 31.
Egytől egyig szita
Akár szita, akár nem, most nem néprajzi kiállításra kalauzolunk el, hanem a 30 éves Szentendrei Grafikai Műhely tárlatához szeretnénk kedvet csinálni. Az 1980-tól működő műhely anyaga azért lehet érdekes látnivaló, mert a Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága – a Szentendrei Grafikai Műhely 1980-as megalapításától a mai napig – minden egyes ott elkészített szériából megkap egy-egy ún. köteles példányt. Így mára mintegy 800 szerigráfiát – a szentendrei képzőművészet elmúlt 30 évének semmivel össze nem hasonlítható (országos kitekintésű) keresztmetszetét őrzi a Ferenczy Múzeum. Az anyagban Barcsay Jenő, Bálint Endre, Kepes György, Korniss Dezső, Vaszkó Erzsébet művei mellett a mai kortárs művészet olyan nagyjainak nyomatai is szerepelnek, mint Deim Pál, Farkas Ádám, Nádler István, Keserü Ilona, Konok Tamás.
A tárlaton a szentendrei művészet törekvései mellett az egyéni megközelítések változásainak felfedezése is érdekes szellemi kalandot ígér.
Ferenczy Múzeum – Szentendrei Képtár, Fő tér
Látogatható: 2010. 07. 09. – 2010. 08. 20.
Plakátok/Posters 2010 – Nemzetközi plakátkiállítás
A Pécsi Galéria 1977-es indulásától mindig nagy teret szánt az alkalmazott művészeteknek, azon belül is az alkalmazott grafikának, a plakátművészetnek. Idén a Magyar Plakát Társaság hívta meg azokat a művészeket, akiket ma a világon a legfontosabbaknak tartanak, hogy állítsanak ki az évente megrendezett tárlaton. Ha vannak – márpedig vannak – e képzőművészeti ágnak világsztárjai, közülük sokan itt lesznek munkáikkal Európa Kulturális Fővárosában. Most a legnevesebb európai (lengyel, német, cseh, spanyol, olasz, portugál, szerb, finn) tervezőkön kívül izraeli és kanadai alkotók műveit is megtekintheted.
A kiállítás iránt már most nagy a külföldi érdeklődés. Még 2010-ben Prága és Varsó után Németországban, Dániában és Franciaországban várják a Pécsi Galéria által szervezett kiállítást.
Pécsi Galéria – Pécs, Szent István tér 4.
Látogatható: 2010. 07. 09. – 2010. 08. 22.
Rippl-Rónai és a Nabik
Kaposváron eddig kevésbé ismert oldaláról ismerheted meg Rippl-Rónai József művészetét: a festő „fekete korszakában” született alkotások tekinthetők meg együtt a Somogy Megyei Múzeumok Igazgatóságának dísztermében.
A művész 1892-ben barátjával, a skót J. P. Knowlesszal került kapcsolatba a Nabis csoport eszméivel. A „nabis” szó héberül prófétát (megvilágosodást) jelent: így nevezték magukat félig komolyan, félig tréfásan a Gauguin vonzáskörébe tartozó párizsi csoport tagjai. Alkotásaikat szimbolista ihletettség szövi át, sokukra hatottak a filozofikus vagy misztikus tanok. A 20. századi modern festészeti törekvések közvetlen előfutárai.
A Nabis csoport képein háttérbe szorul a távlat, megnő a síkszerű dekorativitás, a sziluett és a kifejező körvonal szerepe. Teljesen eltűnik az elmesélhető képtéma; az ábrázolt alak, illetőleg jelenet jelképes tartalmat kap. Rippl-Rónai e festői periódusára jellemző a fekete kontúr, a kontúrokat kitöltő keveretlen, a palettáról egyenesen a vászonra felvitt szín. A Nabis csoport témái is gyakran felbukkannak képein: így az intim portrék sokféle variációja és a karakter-portrék mellett a melankolikus, gondolataiba mélyedő fiatal nőtípus.
A kaposvári Rippl-Rónai Múzeum a művész műveivel párhuzamosan a francia művésztársak közül Maurice Denis, Pierre Bonnard, Edouard Vuillard, Paul Gauguin, Henri de Toulouse-Lautrec, Paul Sérusier, illetve további Nabis művészektől mutat be jelentős műveket.
Somogy Megyei Múzeumok Igazgatósága – Rippl-Rónai Múzeum – Kaposvár, Fő u. 10.
Látogatható: 2010. 05. 27. – 2010. 08. 22.
5 fesztivál, ahol nem unod magad...























