Mozart Varázsfuvolája a Vígszínházban
A varázsfuvola című Mozart-operát hármas szereposztásban mutatja be december 25-én a Magyar Állami Operaház (MÁO) együttese a Vígszínházban Marton László rendezésében, Fischer Ádám vezényletével.
Az évadban még 24 előadást terveznek, de a két színház együttműködése két évadra garantált - hangsúlyozta Vass Lajos főigazgató a sajtótájékoztatón.
Eszenyi Enikő, a Vígszínház igazgatója elmondta: a teátrum közönsége várja a produkciót, amelyet repertoárszerűen fognak játszani. A Víg nyitott színházként aposztrofálja ezt az évadot - fűzte hozzá, megjegyezve, hogy a két intézmény további együttműködése formálódóban van.
Fischer Ádám karmester, az operaház főzeneigazgatója kiemelte: A varázsfuvola az operairodalom egyik legnagyszerűbb alkotása, amelynek éppúgy van mondanivalója a 8 évesek, mint a 80 évesek számára, ráadásul kiválóan alkalmas arra, hogy a gyerekek a szüleikkel együtt ismerjék meg a műfajt.
Az előadás magyar nyelvű lesz, hiszen a műben viszonylag sok a párbeszéd - tette hozzá a karmester, aki szerint A varázsfuvolát mindenütt nemzeti nyelven kell játszani.
Érdekességként említette, hogy "dinasztikus" kapcsolat fűzi a műhöz és a Vígszínházhoz. Édesapja, Fischer Sándor ugyanis A varázsfuvola egyik fordítója volt, s a 30-as években a körúti teátrum zenei vezetőjeként dolgozott.
Marton László elmondta, hogy a hármas szereposztással szeptember óta napi 10 órát dolgozik, s az énekesek partnerek abban, ami számára is a vezérfonalat jelenti: megdolgozni a minőségért. Marton László szerint boldog az a rendező, aki A varázsfuvolát viheti színre. Az operaházba már többször hívták, de először érezte úgy, hogy jönnie kell - árulta el a Vígszínház főrendezője, akinek elképzelése fókuszában a titok, a szerelem és az utazás fogalma áll. Tamino és Pamina utazása egyben a felnőtté válás útja is: a tűz- és vízpróba teljesítésével vesznek búcsút az ifjúságtól, ekkor énekelnek utoljára az előadásban, a fény diadalát ünneplő kórusban már nem szólalnak meg.
A karácsonykor debütáló produkcióban egy mai fiatalember szobája és nem a kietlen puszta az első jelenet színhelye, Tamino innen indul Pamináért. A díszleteket Michael Levine, a jelmezeket Benedek Mari tervezte. Sarastrót a premieren Polgár László, Taminót Brickner Szabolcs, Paminát Hajnóczy Júlia énekli, Papageno Nagy Ervin, Papagena Rácz Rita, az Éj királynője Miklósa Erika lesz.
















