Hogyan keressünk napi 900 ezer dollárt?
hirdetés

Az idén 56 éves Oprah nevéhez már annyi szuperlatívuszt csatoltak, hogy azzal önmagában bekerülhetne a legek könyvébe. Rendre az élen végez a különféle amerikai magazinok legbefolyásosabb nőkről, legnagyobb hatalommal rendelkező hírességekről vagy a legjobban kereső amerikaiakról készített listáin. Az egyébként minden nyilvános megszólalást visszautasító Michael Jacksonnal készített 1993-as beszélgetése a televíziózás történetének legnézettebb interjúja volt, a fogyókúráról személyi edzőjével közösen írott könyvéért a történelem legmagasabb honoráriumát kapta. Emellett ő a legjobban fizetett tévésztár, a 20. század leggazdagabb afroamerikai asszonya és az Egyesült Államok első olyan színes bőrű nőnemű állampolgára, akinek vagyona átlépte az egymilliárdos álomhatárt.
Innen szép nyerni
Pedig a kezdetek nem ígértek jót. Egy fekete tinédzser anya házasságon kívüli gyerekének lenni ma is meglehetősen hendikepes indulás, és még sokkal inkább az volt 1954-ben. Ahogy mondani szokás, innen szép nyerni: a kis Oprah kivételes beszédkészsége hamar megmutatkozott, már hároméves korában versekkel és bibliai idézettel állt a gyülekezet elé a helyi templomban. Az élete akkor vett pozitív fordulatot, amikor tinédzserként magához vette őt az édesapja, és megadta neki azt az érzelmi és anyagi biztonságot, amelyben addig nem volt része. Az új környezetben a korábban meglehetősen kicsapongó életet élő Oprah (aki tizenévesen szült egy kisfiút, de a baba csecsemőként meghalt) mintadiákká változott, díjakat kapott szónoki és előadói teljesítményéért, és 17 évesen megnyerte a Miss Black Tennessee szépségversenyt. Dolgozni kezdett egy rádióállomásnak, majd miután végzett az egyetemen, megkapta első tévés riporteri állását. Hamar kiderült, hogy nyílt, empatikus személyisége kiválóan alkalmas beszélgetős műsorok vezetésére, és 1985-ben megszületett a The Oprah Winfrey Show.
A műsor kezdetben a tévés talk show-k hagyományait folytatva szenzációs sztorikkal és felháborodást keltő vendégekkel igyekezett minél nagyobb nézettséget produkálni. A kilencvenes évek óta azonban egyre nagyobb hangsúlyt fektet a spirituális értékekre, az egészséggel és az önsegítéssel foglalkozó témákra, és a program azóta népszerűbb, mint valaha. A Forbes becslése szerint a színészként és íróként ugyancsak sikeres Winfrey 2009-ben nem kevesebb mint 315 millió dollárt keresett, ami azt jelenti, hogy egyetlen nap alatt 900 ezer dollárral gyarapszik a bankszámlája. Ez az elképzelhetetlen összeg nemcsak 104 országban vetített beszélgetős műsorának köszönhető, hanem szerteágazó médiabirodalmának is, amelyben magazin és rádiócsatorna ugyanúgy szerepel, mint filmprodukciós cég. Úgy tűnik, bármihez nyúl, arannyá változik a kezében: minden hónapban az ő fotójával a címlapon megjelenő magazinja, az O, The Oprah Magazine például a nyomtatott sajtó történetének legsikeresebb indulását produkálta.
Nem sajnálja másoktól a pénzt
Mindezen túlmenően Oprah a világ egyik legnagylelkűbb adakozója is, aki sosem felejtette el, gyerekként milyen nyomorúságos körülmények között éltek tinédzser édesanyjával. Ezért támogat számtalan jótékonysági programot, s ezért hozta létre 40 millió dollárból a dél-afrikai Johannesburgban a nevét viselő, bentlakásos lányiskolát, ahol szegénysorból származó, tehetséges lányok kaphatnak a jövőjüket biztosító oktatást. Legendás nagylelkűségét saját honfitársai is élvezhetik, az Oprah Winfrey Show 20. évadjának kezdetét például azzal ünnepelte, hogy a stúdióban ülő közönség minden egyes tagját megajándékozta egy vadonatúj Pontiac autóval. Óriási vagyonából tehát nem sajnál másoknak is juttatni, de nemcsak anyagi erejét, hanem befolyását is szívesen állítja jó célok szolgálatába. Kampányt indított például azért, hogy az Egyesült Államokban nemzeti adatbázist állítsanak fel a gyerekek szexuális zaklatásáért elítélt személyekről – ebben a küzdelmében saját kislánykori élményei motiválták, amikor maga is áldozatul esett ilyen bűncselekménynek. A legutóbbi elnökválasztáson pedig szívvel-lélekkel (és persze minden befolyásával) Barack Obamát támogatta, az elemzők szerint nem kis szerepet játszva az elnök sikerében.
Oprah Winfrey élete maga a filmvászonra kívánkozó hollywoodi történet, a valóra vált amerikai álom. Nemcsak a sikereiben, hanem abban is, ő maga miben látja eredményeinek kulcsát. Erről így nyilatkozott: „Nem számít, ki vagy, honnan jöttél. A siker képessége veled kezdődik. Mindig.”
Mire költ egy magyar milliárdos?
Mr. Autóalkatrész a tengeri jó szélre...



















